Сама винна: як у столиці молодики познущалися над дівчатами та чому жінок звинувачують у насиллі?

Семаковська Тетяна 13:19, 2 Лютого 2023

327103641 721694722920615 3481812007298192041 n 30f7eГрупа 20-річних хлопців з Івано-Франківська переїхали до Києва та влаштували полювання, щоб довести всім, що сучасні дівчата “зіпсовані”.

Що відомо про цю ситуацію та чому не можна звинувачувати дівчат в цьому, розбираємось в нашому матеріалі.

Вечірки ґвалтівників 

За інформацією поліції, молодки влаштовували вечірки й кликали туди дівчат. Там їх накачують алкоголем, а також наркотичними речовинами. Після цього непритомних дівчат знімали на відео оголеними, також домагались та відверто знущались з них. Все це горе-організатори навмисно викладали в публічний простір: в інстаграмі та телеграмі влаштовували стріми.

Хлопці вирішили знайти популярність, але знайшли тільки проблеми, наразі цією ситуацією уже займаються правоохоронці. Приголомшливо те, що своєї провини хлопці не визнають. Вони впевнені, що дівчата самі винні й що алкоголь чи наркотики вони споживали добровільно. Втім, є й інша сторона цього, суспільство почало звинувачувати в насилля дівчат, мовляв, ті самі винні, бо “знали куди йдуть”.

«Я дякую усім, хто надав розголосу цій ситуації. Хочу ще раз наголосити – жодна людина у світі не має права вас кривдити. Постраждалі не можуть спровокувати акт насильства, у цьому завжди винен кривдник. Закликаю усіх, хто постраждав або став свідком насильства, не замовчувати та повідомляти у поліцію», – написала заступниця міністра МВС.

Чому це насильство?

325230793 458747429668556 5149538625130272755 n 167e3

Злочинець виправдовує себе. Фото: скріншот зі сторі Інстаграму

На жаль, багато людей виправдовують хлопців, мовляв, на відео не показують факт насильства й можливо його не було. Такі коментарі обурили спеціалістів, які працюють з протидією та запобіганням насильства над жінками.

Олександра Горчинська (ред. пише про гендерну рівність, ЛГБТ, домашнє насильство, інклюзію, секс) журналістка НВ прокоментувала виправдовування від людей:

«Виглядають подібні аргументи так, ніби якщо факту згвалтування не було, то без цього і складу злочину немає. Тобто накачувати дівчат до стану, коли вони не можуть себе захистити та не сприймають реальність адекватно, знімати їх оголеними на відео, принижувати на камеру і виставляти все це у соціальні мережі – це загалом ок, якщо факту згвалтування не було? Чи що? Обов’язково, щоб було якесь доведене фізичне або сексуальне насильство?».

Що таке насильство?

328522194 558828636183769 7162637236157578031 n 8ac4d

Галина Сліпак. Фото: особистий архів героїні

Галина Сліпак, директорка Херсонського денного центру для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі розповіла, що саме вважається сексуальним насильством.

«На жаль, люди в нашому суспільстві вважають, що насильство, це тільки статевий акт, і це не правильно. Насильство — це торкання інтимних зон, роздягання без дозволу, підглядання, та фото зроблені без згоди. Навіть якщо дівчина сказала “так”, а потім передумала, або втратила свідомість, як сталось в такому випадку на вечірках, це теж насильство», – запевняє фахівчиня.

Навіть, якщо дівчата на цих вечірках згодились піти туди, випивали та розважались, це не дає жодного права хлопцям знущатись над дівчатами, коли вони знепритомніли. Обоє партнерів мають бути в свідомості, щоб зайнятись сексом. Це прописано законом.

«Так, дівчата пішли до них, погодились випити, але жінки не повинні постійно думати, що мене в будь-який момент накачають наркотиками та згвалтують, тому я нікуди не буду ходити. Їх поведінка, одяг, сп’яніння, нічого з цього, не дає привід для насильства й тим пане, не дає привід виправдовувати чоловіків».

Чому дівчата не винні?

2737457 c83ae

Гвалтівник. Фото: фотосток

Самі хлопці вважають, що дівчата винні в тому, що погоджувались йти до них, пили алкоголь та поводилися непристойно. Погоджуючись з цими аргументами, люди в коментарях засуджують дівчат та впевнені, що якщо вони пообіцяли секс, то він мав статись. Пані Галина розповіла, чому це невірне судження:

«Ми не знаємо, як саме ці дівчата потрапляли на вечірки й що вони обіцяли хлопцям. Можливо, у них навіть були думки щодо акту з кимось з них. Але, я ще раз наголошую, що дівчата були без свідомості, або в сильному сп’янінні й не контролювали себе, й все що мали зробити ці парубки — це відчепитись від дівчат або надати допомогу».

Один з коментаторів назвав дівчат повіями, та запевнив, що навіть якщо вони непритомні, вони мали виконати свою роботу:

«Почнемо з того, що такої професії, як повія в нашій державі немає, тому розповідати, що вони мали надати свої послуги, бо це їх робота, некоректно. А взагалі, навіть повію, якщо вона без свідомості, ніхто не має право насилувати, це пряме порушення закону».

Аня Шаригіна, ЛГБТ активістка, феміністка нагадала про базові права людини

“Права пов`язані з людською гідністю, є базовими правами людини. Право свободи від тортур та право свободи від рабства, це основні два базових права. У випадку згвалтування я закликаю всіх пам`ятати, що гендерно зумовлене насильство, це не про секс, це про приниження”

Покарання за насильство

f9a5298 44634

Дівчата в непритомному стані. Скрін зі сторінки Ярослави Кравченко

Будь-яке насильство не може бути виправдане. 

«Різні види насилля мають різні покарання, але це не означає, що якесь насилля можна виправдати. Проникнення — це покарання до 12 років, інші форми мають менше покарання, але це все одно насильство», – запевняє пані Галина.

Що не так з суспільством?

Нашому суспільству треба припинити виправдовувати насилля. Ми маємо право ходити в чому хочемо, як хочемо себе вести, та мати безпечний простір. Нажаль, люди ще не готові до того, щоб приймати людей такими якими вони є, тому звинувачують дівчат та виправдовують хлопців у цій ситуації:

«Коли в селах жінки страждали від російських військових, а люди казали, що вони самі винні, бо яскраво виглядали, фарбувались і гуляли вулицями — це жахливе звинувачення. Насправді росіяни гвалтували через агресію на жінок українок, щоб принизити нашу націю. У нас є випадок коли згвалтували 85-річну жінку, невже вона також яскраво виглядала? Думаю, що ні. Тому будь-яке виправдовування насильника є недоречним».

Слід запам’ятати важливу істину — у насильстві ніколи не винна жертва.

Що робили якщо постраждала від насилля?

ArticleImage 132810 1a6e3

Насилля над жінкою. Фото: Фейсбук

Перше — це звертатись до поліції номер 102, бо це порушення закону. Якщо поліція не повірила вам, або ви хочете пришвидшити справу, дзвоніть на гарячу лінію за телефонним номером 1547. Вони розкажуть як діяти далі залежно від вашого місця проживання. Вам обов’язково допоможуть та навіть зможуть надати притулок за необхідністю:

«Якщо є можливість краще не митись, не мити руки, не чистити зуби, тоді буде більша ймовірність, що зловмисника буде покарано. Але навіть якщо вже вимиті всі сліди, звертатись треба все одно обов’язково», – наполягає Галина Сліпак.

Контакти:

Безоплатна правова допомога — 0 800 213 103

Національна гаряча лінія із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та ґендерній дискримінації – 116 123 або 0 800 500 335

Якщо ви за кордоном зверніться у @safeabroad_bot.

Батьки й діти

4391 one max 7393c

Дівчинка. Фото: фотосток

Багато батьків переймаються за своїх дітей та міркують, чи повідомляють вони їм, якщо щось трапиться. Як правильно пояснити дитині, що треба розповідати батькам все?

«У батьків має бути близький зв’язок з дітьми. Ви маєте завжди казати, що щоб б не сталося, я завжди за тебе. Дитина має знати, що вона може довіряти вам у всіх питаннях. Потрібно казати, що будь обережна, не ходи темними вулицями, але не тому, що я тобі не довіряю, ти вульгарно виглядаєш чи ведеш себе занадто відкрито, а тому, що є люди, які можуть зробити тобі погано.

Фото: Нацполіція

Читайте також: Що робити жінці, якщо її домагаються в армії: інструкція

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як подати заяву на субсидію через інтернет: покроковий гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 22 Листопада 2024
Субсидії для населення / фото ілюстративне, pixabay

Громадяни, які все ще не отримують субсидію, але бажають її оформити, можуть це зробити через інтернет — на порталі “Дія”. В такому випадку, не потрібно відвідувати ЦНАПи.

Детальніше про те, як оформити субсидію не виходячи з дому, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Житлова субсидія 2024

Держава продовжує допомагати громадянам з оплатою житлово-комунальних послуг, надаючи їм субсидію — особливий вид соціальних виплат, який покриває певну частину витрат домогосподарства. Вони розраховуються індивідуально для кожної сім’ї.

Як подати заяву на субсидію через “Дію”

Перше, що потрібно зробити для того, щоб подати заяву на отримання субсидії — це зайти на портал “Дія” та авторизуватися. Вже на сайті потрібно знайти розділ “Пенсії, пільги та допомога”, а потім обрати послугу “Заява на субсидію”.

Вже після відкриється спеціальна форма. В ній треба вказати адресу, наявність заборгованостей за комунальні послуги, а також послуги, на які потрібна допомога. Додатково треба вказати:

  • номер особового рахунку та повну назву компанії, яка надає послуги;
  • дані про доходи всіх членів домогосподарства, які проживають за вказаною адресою. Зазначається, що ця норма актуальна для всіх, окрім тих, чия інформація є в держреєстрах;
  • інформацію про транспортні засоби, майно, купівлю валюти, а також депозитні рахунки, якщо їхня сума перевищує 100 тисяч гривень.
  • дані про аліменти (якщо є), нерухомість і сплачені послуги;
  • за наявності, інформацію про лічильники.

У разі потреби можна завантажити скан-копії або фото додаткових документів, наприклад:

  • довідку про доходи, якщо вони не зафіксовані у держреєстрах;
  • договір оренди житла;
  • документи, які підтверджують складні життєві обставини тощо.

Після оформлення заявки, необхідно вказати найбільш комфортний варіант отримання виплат: банківська картка або відділення “Укрпошти”. 

Коли всі дані в заявці будуть вказані, її можна підписати та надіслати. Вона надійде до Пенсійного фонду України, чиї представники перевірять заявку та призначать субсидію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Соціальні виплати на дітей в Україні: наявні програми та як їх оформити

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 22 Листопада 2024
Виплати для дітей в Україні / фото ілюстративне, pexels

В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не змінився.

Детальніше про те, які соціальні виплати існують для дітей та як їх оформити, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Соціальні виплати на дітей в Україні у 2024 році

Перша соціальна виплата, яку може отримати дитина — це грошова допомога від держави після народження. Наразі її розмір становить 41 280 гривень. Проте повну суму дають не одразу. З них – 10 320 гривень – одноразова виплата та 860 гривень – щомісячна упродовж трьох років. Детальніше про цю виплату можна дізнатися в матеріалі редакції Бахмут IN.UA за посиланням.

Скільки отримують матері-одиначки в Україні у 2024

Інша виплата — це допомога матерям-одиначкам. У листопаді 2024 року вона становить:

  • на дітей до 6 років — 2 563 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 3 196 гривень;
  • на студентів стаціонару віком від 18 до 23 років — 3 028 гривень.

Для отримання такої допомоги потрібно звернутись до органу соціального захисту чи Центру надання адміністративних послуг із наступними документами:

  • заява;
  • декларація про доходи та майновий стан осіб;
  • довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо.
  • копію та оригінал свідоцтва про народження дитини;
  • копія рішення про усиновлення, якщо мати-одиначка є опікуном;
  • довідка навчального закладу (у випадку навчання дітей за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) фахової передвищої та вищої освіти до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують діти, над якими встановлено опіку, у 2024 

Соціальні виплати надходять щомісяця / фото ілюстративне, Unsplash

У листопаді 2024 виплати дітям, над якими встановлено опіку, не зазнали змін. Вони становлять:

  • на дітей до 6 років — 6 407 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 7 990 гривень.

Для її оформлення необхідно звернутися до органу соціального захисту населення та надати наступні документи:

Для отримання допомоги необхідно подати:

  • заяву опікуна чи піклувальника;
  • копію рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • довідку про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів);
  • довідки про місячний розмір пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник;
  • медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують діти з інвалідністю у 2024

Діти, які мають інвалідність, також можуть розраховувати на регулярні грошові виплати. Наразі їх розмір наступний:

  • на дітей до 6 років —  8 970 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 11 186 гривень.

Для оформлення виплат потрібно звернутися до органу соціального захисту населення або центра надання адміністративних послуг. При цьому потрібно подати наступні документи:

  • заява;
  • копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • довідка з місця навчання із зазначенням перебування (не перебування) на повному державному утриманні;
  • копія рішення про встановлення опіки (піклування) та призначення дитині з інвалідністю віком до 18 років опікуна (піклувальника), якщо із заявою звертається опікун або піклувальник;
  • копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
  • копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують багатодітні батьки у 2024 році

Багатодітні родини у листопаді отримають від держави соціальні виплати на кожну дитину у розмірі 2 100 гривень на місяць

Для їх оформлення потрібно подати спеціальну заявку до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад або ЦНАПу, надавши такі документи:

  • копії посвідчення батьків багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу);
  • копію посвідчення дитини з багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу) (у разі досягнення дитиною з багатодітної сім’ї шестирічного віку);
  • копії свідоцтв про народження всіх дітей (з пред’явленням оригіналів).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як подати заяву на субсидію через інтернет: покроковий гід

Громадяни, які все ще не отримують субсидію, але бажають її оформити, можуть це зробити через інтернет — на порталі “Дія”. В такому випадку, не потрібно […]

12:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

Соціальні виплати на дітей в Україні: наявні програми та як їх оформити

В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не […]

11:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро