Перші кроки по облаштуванню тренувального майданчика, а саме розчистку території від дерев і кущів, розпочали під час толоки «LadaOpenAir Eсo-party», яку організували члени ГО «Бахмутське товариство захисту тварин «Лада». Це вже четверта волонтерська толока, протягом якої мешканці громади допомагають покращити умови перебування тварин на майданчику для стерилізації та перетримки. Репортаж з міста – подій читайте у матеріалі.
Перша думка, що з’являється, коли приходиш на майданчик, як волонтерки годинами можуть тут перебувати, бо рівень шуму зашкалює – одна собака розпочинає і от уже десятки голосів підхопили той гавкіт. Та через деякий час до цього звикаєш і вливаєшся в загальну масу турбот.
За кожною твариною складна трагічна історія
Хтось миє клітки, хтось риє канаву під водопровід, хтось вигулює, а хтось годує вихованців. Зараз тут більше 160 безпритульних собак різного фізичного стану і віку. Частина – це хворі, старі собаки, яких ображали попередні господарі, а потім викинули на вулицю. Волонтерки «Лади» дали їм прихисток, вилікували і продовжують наглядати.
Поруч з нами бігає молода чорна собачка Чуча, вона живе на майданчику три роки. Тварина втратила зір через знущання людей.
Фото Аліни Шевелевої
«Ми возили її у клініку. Лікар сказала, що зір повернути неможливо, від удару по голові була проломлена кістка, порушився тиск і очі пішли всередину черепу. Дуже довго не затягувалася рана на голові, мабуть з півроку. Чуча не терпить закритих приміщень. Ми намагались її садити у вольєр, щоб сліпа не ходила по території, але вона, наче ілюзіоніст, вилізає через найменшу шпаринку. Після того, як вилізла через верх сітки, ми перестали її закривати», – пояснює Ольга Литовченко.
Майже в кожної тварини є складна трагічна історія, яка привела її сюди. В новому житті на майданчику ті, хто навряд чи знайде господарів, принаймні, мають свою будку, клітину, вольєр чи поки лежанку – свій маленький, затишний будиночок, увагу і любов волонтерів та волонтерок, їжу і, за потребою, лікування.
Фото Аліни Шевелевої
Майданчик десять років працює на волонтерських засадах, утримується за благодійні кошти мешканців громади та небайдужих людей з інших міст. Співзасновниці майданчику голова ГО «БТЗТ «Лада» Марина Шажко та членкині ГО «БТЗТ «Лада» Катерина Арісой та Ольга Литовченко організують роботу майданчику – в кожної є свої дні по чергуванню та обов’язки.
Соціалізація для прилаштування
Завжди вистачає поточної роботи по годуванню і догляду, лікуванню та організація має великі плани по розвитку майданчику від території постійного перебування до території тимчасового перебування. Теоретично, він таким і є та фактично, щоб реалізувати цю ідею бракує деяких умов і ресурсів.
Зараз «Лада» реалізує проєкт «Безпритульні тварини та громада: вчимося жити разом», у якому буде збудовано тренувальний майданчик для занять з кінологом з метою соціалізації тварин.
«Ми хочемо собак з вулиці, які до нас потрапляють з різними проблемами, соціалізувати і прилаштувати у родини. З ними буде займатися кінолог, який навчить базовим командам. Тут також можна буде тренувати домашніх тварин. Такого майданчику у громаді більше немає», – пояснює керівниця проєкту «Безпритульні тварини та громада: вчимося жити разом» Ольга Литовченко.
Обладнання для тренувального майданчика закуплять за кошти проєкту. Цей проєкт реалізується ГО «Бахмутське товариство захисту тварин «Лада» за організаційної підтримки ГО «Взаємодія – Плюс» в межах національного проєкту «Децентралізація» та Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Поки ми розмовляли поруч з вольєром старого і теж, майже сліпого пекінеса, якого господарі викинули на вулицю, розпочався шалений гавкіт – дівчата-волонтерки зі смаколиками прийшли почастувати тварин з відром ковбаси та курячих лапок.
Фото Аліни Шевелевої
Облаштування майданчика передбачалося як власний внесок. Роботи розпочали якраз під час толоки. До найпершого завдання по розчищенню майбутньої території долучився частий відвідувач майданчику – волонтер Михайло Сорочинський. Каже, що приїжджає сюди з початку діяльності «Лади», зазвичай, на виконання важкої фізичної роботи.
Ну думку чоловіка, проблема безпритульних тварин є спільною проблемою мешканців громади і вирішувати її потрібно також спільно. Замість того, щоб обурюватися у соцмережах збільшенням кількості тварин на вулицях Бахмута, мешканці могли б зробити посильний внесок на стерилізацію.
«Влада десь далеко і може бути зайнята іншими справами. Якщо 200-300 гривень, навіть 20 гривень кожний виділить на стерилізацію, або міський бюджет… Наші молоді лікарі готові собак стерилізувати», – каже чоловік.
Фото Аліни Шевелевої
В іншій частині стерилізаційного майданчику волонтери роблять ремонт у приміщенні для перетримки після стерилізації та перебування хворих тварин. Жінки, по черзі, виносять клітки, які з напарницею миє волонтерка Ксенія. Дівчина вперше приїхала на майданчик. Каже, що давно слідкує за сторінкою організації в Інстаграм, та саме на цю толоку змогла долучитися фізично.
«Мені взагалі дуже подобається ідея того, що люди допомагають тваринам, які самі не можуть собі допомогти. Я дуже вдячна цим людям, тому вирішила долучитися. Стерилізація – це дієвий спосіб запобігти народженню нових безпритульних тварин, тому я всіляко підтримую ідею цього майданчика», – каже волонтерка.
У цей час дівчата у побілці і масках з сусіднього приміщення виносять чергову клітину. Одна з них волонтерка Ганна. Дівчина переїхала в Бахмут після окупації, почала допомагати безпритульним тваринам ще у Донецьку, згодом знайшла подібне товариство тут. Учасників толоки вона називає однодумцями і каже, що з першого разу, коли приїхали до тварин зі смаколиками, відчула на майданчику прекрасну атмосферу.
«Прогрес видно не озброєним оком»
Весною на майданчику з’явилася вода. За зібрані благодійні кошти вирили свердловину. Тепер готують все, щоб облаштувати водопровід. Багато років воду купували на міських підприємствах.
Сьогодні траншею риють Роман Зуб та Аліна Шевелева теж давні друзі «Лади». Роман вважає прогрес по розбудові майданчика очевидним: територія збільшилася майже в п’ять разів, тут може перебувати більше тварин, вони мають більше свободи для пересування. Ідея гуманного врегулювання чисельності безпритульних тварин, яку десять років тому вперше наголосили засновниці ГО «Лада», з кожним роком збирає більше однодумців, які підтримують майданчик фізично і фінансово.
«Спочатку їх було четверо на все місто, а зараз якщо вони проголошують якусь акцію, збираються декілька десятків людей і всі працюють», – каже один з волонтерів.
Фото Аліни Шевелевої
Співзасновниця ГО «БТЗТ «Лада» Катерина Арісой каже, що на толоку зібралися близько 25 осіб:
«Ми дуже вдячні всім – зробили багато роботи, навіть ремонт: побілили стіни в приміщенні, замінили вікна, вимили всі клітини. Розчистили місце під майбутній тренувальний майданчик, вигуляли всіх собак».
Толока закінчилася спільним відпочинком: частуванням і приємним спілкуванням під музичний супровід Назара Бойко. До організації заходу долучилися місцеві підприємці з магазину «Лапландія», вони також закупили частування для пікніка та необхідні матеріали для толоки.
Фото Аліни Шевелевої
Члени «Лади» борються не лише з наслідками, вони проводять інформаційні кампанії. Голова ГО «БТЗТ «Лада» Марина Шажко каже, що у діючому проєкті «Безпритульні тварини та громада: вчимося жити разом», який також включає інформаційну складову, будуть створені і розміщені по місту білборди з фотографіями лідерів думок, які підтримують ідею гуманного регулювання чисельності безпритульних тварин. На новому майданчику будуть проводити уроки доброти для дітей, які виховують у підростаючому поколінні відповідальне ставлення до тварин.
Матеріал підготований у межах проєкту «Спільно розвиваємо Бахмутську громаду», що реалізується ГО «Бахмутська Фортеця» за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.