Залучаємо громаду чи робимо “вигляд”? Як працює бюджет участі в Бахмуті

Семаковська Тетяна 13:06, 14 Вересня 2017

Бюджет участі – видатки, які може здійснювати громада за напрямками, які безпосередньо сама й визначила. Бахмут зовсім недавно приєднався до міст України, які мають громадські бюджети. Але чи дійсно бахмутчани зможуть самостійно приймати рішення, куди направити частину місцевого бюджету? 

Завдання жителів запропонувати цікаві проекти, які допоможуть облаштувати міський простір і зробити життя людей комфортнішим. Завдання муніципалітету прорахувати їх реальну вартість, розмістити у відкритому доступі, щоб жителі методом голосування самі визначили пріоритетні напрямки, організувати інформаційну кампанію і реалізувати, ті проекти які наберуть найбільшу підтримку жителів. У Польщі цей механізм працює в 180 містах. За останні два роки цей інструмент участі активно впроваджують в Україні. Зараз таким ресурсом користуються близько 50 українських міст.

Положення, що визначає процедуру використання Бюджету участі в Бахмуті було прийнято нещодавно,при тому, що процес адвокації цього інструменту в Бахмуті тривав майже два роки. До міської ради з пропозицією надати мешканцям можливість визначати таким чином вектор розвитку міста та міняти інфраструктуру зверталися координатори «Сильних громад». Письмові звернення, дискусії на круглих столах точилися біля одної позиції апарату міськради і виконкому – бюджет участі одне й теж саме, що й конкурс міні-грантів. В тому році в інтерв’ю нашому сайту з приводу бюджету участі начальник Управляння фінансів Олексій Ткаченко заявив наступне:

«Наш конкурс міні-грантів це те ж саме, що і громадський бюджет, просто метод досягнення різний. Кожна рада сама вирішує як це буде працювати. Ми виділяємо 300 тисяч гривень. Депутати вирішили, що для участі в розподілі цих коштів потрібно співфінансування. Брати участь можна не тільки матеріально, а й роботами. Депутати скажуть не потрібно співфінансування, і буде одне і теж. У чому суть співфінансування громади? Ми реалізуємо більшу кількість проектів і залучаємо громадськість. Таким чином, люди беруть активну участь в житті громади. Коли ми починали, то співфінансування було необов’язковим».

Але депутати приймають те рішення, яке їм радить апарат виконавчої влади. Перед голосуванням за існуюче Положення на наше запитання до начальника відділу внутрішньої політики Світлани Кудрявих, чому воно дублює всі вимоги конкурсу міні-грантів і навіть сума одна й та сама, вона відповіла, що фінансове управління вирішило, що за нашим бюджетом іншого варіанту немає. Залишити конкурс грантів і додати хоча б таку ж суму на громадський бюджет у класичному вигляді за браком коштів місто не зможе.

Саме вчора відбувся другий семінар, де представники міської ради розповідали про механізми подачі заявок, процесу реєстрації та електронного голосування, виявлення переможців.

IMG 7993 1590c

Скасувавши конкурс міні-проектів та запровадив Бюджет участі, чи відбулись зміни? Не суттєві.

З позитивного: розширились категорії, по яким можна надавати заявки, збільшилась сума фінансування на один проект – до 100 тисяч гривень (раніше складав 25 тисяч гривень),  частина партнерського вкладу зменшилась до 50%, була на рівні 100%. Але загальна сума фінансування залишилась на колишньому рівні – півмільйона гривень. Тепер ще й доведеться збирати підписи стосовно підтримки проекту, причому з зазначенням паспортних даних.

категр 7762b

До речі, у місті Житомір, де також запроваджений бюджету участі і працює на схожій платформі, як і у Бахмуті, сума бюджету складає 1% від власних доходів – 12 мільйонів гривень. При такому співвідношенні в нас він міг бути 1,3 мійльона гривень.

У Житомірі ідеї, які подаються на розгляд та розсуд громади стосуються покращення інфраструктири міста, тобто життя усіх мешканців. Так, наприклад, люди пропонують – проведення міських музичних фестивалей, муніципальний прокат велосипедів, розбудову скверів та розважальних парків, туалетів у центрі міста. У нас за прикладом міні-гарнтів Бахмутської міської ради, це, частіше заміна вікон у дитячих садочках, придбання насосів, заміна водопроводів – тобто поліпшення матеріально- технічної бази окремих бюджетних установ, ремонти приміщень для ОСМД.

А коли громада бачить глобальні зміни у місті, які вони ж самі і запропонували, вони дійсно почувають себе розпорядниками бюджетних коштів.

Та і на підтримку ідеї автору потрібно зібрати лише 10 підписів, без вказання паспортних даних, і це в обласному місті з населенням 267 тисяч громадян. У нас – 20 підписів з паспортними данними.

Тобто, чи дійсно це бюджет участі? Навіть у самому понятті бюджету участі, затвердженому у Положенні, не йдеться мови про співфінансування. Але відповідно до п.7.5 цього ж Положення обумовлено фінансування проектів на умовах 50% участі.

бюджет c0d6c

50 f6b31Секретар міськради, Світлана Кіщенко, постійно наголошувала, що учасники бюджету участі не споживачі, треба робити свій вклад – працею, матеріалами та іншим. Але ж фінансові кошти на бюджет участі виділяються з місцевого бюджету, який формують саме мешканці Бахмуту, та саме вони мають першечергове право на розподіл бюджету.

Повертаючись до прикладу Житомиру, форма бюджету спрощена, щоб її міг заповнити будь-який громадянин без попереднього начання, а потім представники місцевої влади перевіряють його та вносять свої корективи.

nfk e43aeПриклад бюджету одного з ініціаторів міста Житоміра, який запропонував зробити місце для збору роздільного сміття

У Бахмуті ініціатору треба розрахувати детальній бюджет, з вказанням риночних цін на матеріали чи інші потреби, з обовязковим внесенням коштів з інших джерел, окрім місцевого бюджету.

Снимок2 bdd7f

Для супроводження Бюджету участі створена комісія, до складу якої увійшли представники місцевого самоврядування та громадськості. У комісії багато завдань, серед яких є приняття рішення щодо виставлення проектів на голосування. А цікаво те, що комісія має недоторканість, прямо, як у народних депутатів, на їі дії не розповсюджується навіть законодавчі акти України, бо її рішення не можуть бути оскаржені у суді.

суд 67554

Чому влада Бахмуту постійно намагається ускладнити процес взаємоєдії громади та представників місцевого самоврядування невідомо. І зараз, запровадили новий, необхідний інструмент участі бахмутчан у розподілі власних коштів громади, але він зовсім не відповідає суті «бюджету участі», зовсім не схожий на громадські бюджети, які працюють в інших містах України. Ми просто проводимо той самий конкурс міні-грантів, але з набагато складнішими умовами, єдине, в чому ця процедура стала демократичнішою – загальне голосування мешканців замість закритого голосування депутатів.

 У цьому році доведеться працювати по затвредженому Положенню та процедурі. У громадськості залишається можливість допрацювати цей нормативний акт до наступного конкурсу і головне переконати апарат виконкому і депутатів проголосувати за зміни.

Для тих, хто захоче спробувати себе у бюджеті участі, детальніше з механізмом участі можна тут. Строк подачі заявок – 15 жовтня 2017 року.

 

273995685 3086212804933661 3875154422814274691 n 2c9df

Закохані в Бахмут: члени Молодіжної ради у День Закоханих ділились досвідом з колегами

Сьогодні відбулась онлайн зустріч представників Молодіжних рад з 13 громад України. Захід організували Молодіжна рада разом з Управлінням молодіжної політики та у справах дітей Бахмутської […]

271575440 249380843995938 4190427217720529677 n 6c215

У Бахмуті волонтери будуть запрошувати на вакцинацію

Для підвищення рівня вакцинації від COVID-19 мешканців громади особливо старших людей, які знаходяться в групі ризику, будуть запрошувати на щеплення. Які ще заходи плануються для […]

5897e0e915c144abafa48847c73d3950 96e13

У Бахмуті Управління освіти оприлюднює моніторинг захворюваності на ковід

В інформації, яку оновлюють щоденно, можна побачити скільки вихованців дитсадків і шкіл, а також працівників педколективу хворіє на корона вірусну хворобу. Дані почали оприлюднювати на […]

257927598 572923237112708 2058499805997811480 n b3b98

Громадськість з Бахмута і Краматорська обмінялася досвідом роботи в Батьківській раді

Батьківські ради Бахмута і Краматорська провели спільну онлайн-зустріч, на якій обсудили актуальні питання, над якими працюють, складнощі у роботі дорадчих органів та поділилися досягненнями за […]

254744866 258900856201855 2610358710566951076 n 72d47

Бахмутська Молодіжна рада запустила фотоконкурс до Дня студента

Переможці стануть відомі саме 17 листопада, їх будуть обирати на відкритому онлайн голосуванні, до 14 листопада триває подання конкурсних фотографій. До першої спільної акції новобрані […]