Маніпуляція. Австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту

Семаковська Тетяна 16:57, 4 Липня 2023

Screenshot 818 04459За нашими спостереженнями, російська пропаганда часто використовує міжнародну підтримку для просування своїх наративів. Так, цього разу, мережею ширитися відео де нібито австралійці вітають росіян зі звільненням Бахмуту. Хто ж насправді на відео та що за події висвітлюються – читайте у нашому розслідуванні.

Що сталося?

З кінця травня, мережею почало шириться відео (Twitter, Telegram), де нібито громадяни Австралії вітають бійців Вагнеру та росіян зі звільненням Бахмуту.

«Місцеві жителі Австралії виступили на підтримку спецоперації, бійців “Вагнера” і привітали зі звільненням Бахмута, він же Артемівськ. “Працюйте, брати! Тут з Австралії ми вас підтримуємо. Ми з вами. Звільняйте наші території. Дякую, Вагнер!», — йдеться в дописі до відео.

скріншот 1

Допис, який росіяни публікують у соцмережі. Фото: скріншот

скріншот 2

Допис, який росіяни публікують у соцмережі. Фото: скріншот

Аналіз

Ми почали наш аналіз з перевірки російських ЗМІ, що за нашою думкою, мали б висвітлити таку подію щодо австралійської підтримки СВО. 

Натомість у російському виданні «CHITA.RU» в статті від 24 травня 2023 року ми натрапили на висвітлення цієї події, як демонстрацію забайкальських козаків, що підтримують російську СВО у Сіднеї.  

«Думають, що забайкальські козаки відсиджуються!» Демонстрацію на підтримку Росії та СВО організували у Сіднеї», – йдеться у назві статті.

 

Російське видання наводить фото забайкальських козаків. Фото: скріншот

У статті наводиться цитата організатора цієї демонстрації так званого отамана забайкальських козаків Семена Бойкова:

«Ми спеціально це робимо навіть розуміючи, що можуть бути погані наслідки. Важливою є візуальна підтримка: прапори, буква Z. Ми робимо це, щоб знали, що тут є російський дух. Нас дивляться й у Росії, це важливо підтримки високий військово-патріотичний дух». 

Читайте також: Зараження довкілля та рак: як росіяни розганяють фейки про снаряди з ураном

Демонстрація козаків на підтримку війни рф проти України. Фото: скріншот

Лідер так званих козаків. Фото: росЗМІ

До того ж у статтю «CHITA.RU» додано посилання на Telegram-канал забайкальских козаків в Австралії AussieCossack. На цьому каналі 23 травня було оприлюднено відео зі святкуванням нібито звільнення Бахмуту. Відео на  Telegram-канал окрім самої події висвітлює також і реакцію австралійських правоохоронних органів.

«Проросійські групи святкують звільнення Бахмута з прапорами групи Вагнера в Сіднеї. Поліція Нового Південного Уельсу спробувала втрутитися в проросійські настрої після того, як їх навів місцевий стукач», – йдеться у дописі до відео.

 

Росіяни невдоволені тим, що їхній автопробіг розігнали у Сіднеї. Фото: скріншот

Тобто 23 травня поліція Сіднея розігнала демонстрацію забайкальських козаків. Але на цьому реакція австралійського суспільства не закінчилася.

Вже 24 травня, тобто наступного дня після мітингу, відео безпосередньо демонстрації (без розгону поліції) оприлюднив у своєму Twitter австралійський правозахисник і критик Комуністичної партії Китаю Дрю Павлоу:

«Російські Z-фашисти в Сіднеї, Австралія, проводять урочистості з нагоди повного знищення Бахмута. У натовпі присутні четники та грецькі неонацисти Золотої Зорі. Вигуки: «Боже, благослови Путіна і Бог, благослови Вагнера». Ми б не дозволили святкування ІДІЛ у Сіднеї, навіщо це дозволяти?», – йдеться у дописі.

Читайте також: Як росія краде дітей й звинувачує в цьому Україну? Історія від зрадника з Бахмута

Допис австралійського правозахисника. Фото: скріншот

Цей допис набув неабиякого поширення й отримав більше як 1,2 млн переглядів.

В коментарях читачі Twitter також розмістили і відео приїзду на мітинг поліції. Чимало людей обурилися, що така подія взагалі відбулася.

В соцмережах жителі Австралії обурюються поведінкою прихильників росії. Фото: скріншот

Варто зазначити, що демонстрацією забайкальських козаків у Сіднеї обурилися не тільки англомовні користувачі. Не знайшов схвальних відгуків проросійський мітинг і серед російської аудиторії. Де переважна більшість коментаторів вимагають аби забайкальські козаки їхали на Батьківщину.

Навіть самі росіяни не в захваті від підтримки забайкальських козаків. Фото: скріншот

Як пізніше, 25 травня, написало видання NYBrreaking:

«Поліція Нового Уельсу була викликана на подію 23 травня близько 6-ої вечора. За свідченням поліцейських, захід відвідала невелика група людей, яка пішла незабаром після прибуття офіцерів».

Підтвердження того, що поліція Австралії відреагувала на подію забайкальських козаків. Фото: скріншот

Висновки

Отже, можемо підсумувати, що перед нами класичний приклад маніпуляції. Адже відео на якому нібито австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмуту, насправді демонструє мітинг невеликої, (за свідченням поліції Сіднею), групи людей, що позиціонують себе, як забайкальські козаки. До того ж демонстрація була розігнана поліцією невдовзі після початку. 

Хочемо наголосити, що Австралія засудила російське вторгнення, ввела санкції проти російських високопосадовців та прийняла тисячі українських біженців.

Крім того, завдяки Австралії на озброєнні в української армії з’явилися бронемашини Bushmaster та бронетранспортери M113. 

Примітка: Матеріал створений у співпраці з незалежним виданням Gwara Media, яке спеціалізується на фактчекінгу.

Фото: росЗМІ

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 16:31, 16 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського авторства. У відео йдеться  про те, як ТЦК в Україні готові відправляти на фронт усіх підряд: пенсіонерів з інвалідністю та жінок.

Чому відео не належить українському виробництву — пояснює  редакція Бахмут.IN.UA.

Фільм-агітація про “останнього українця”

Російське інформаційне агентство NewsFront опублікувало на своєму офіційному сайті новину про нібито знятий українцями соціальний  ролик, що відображає реалії населення України. При цьому карикатурно зображено і представників ТЦК, і сам український народ, підкресливши, що Президент Володимир Зеленський наказує громадянам воювати «до останнього українця»

Російський портал Дзен.Царьград теж розмістив статтю з приводу поширення ролика, якому дав найменування «пародійний».

Про що йдеться в ролику?

На початку в кадрі з’являється чоловік у військовій формі, котрий обіймає родину та запевняє, що все буде добре. Усе це відбувається нібито біля будівлі Територіального центру комплектування. Протягом відео чоловік розмовляє українською мовою, а відео супроводжується російськими субтитрами. 

Далі у кадрі демонструють, що це родина працівника ТЦК, котрий відправляє на фронт двох непридатних для служби пенсіонерів, молоду жінку та підлітка.

Скриншоти фрагментів відео / Колаж Бахмут IN.UA

У кінці відео зображено кадр із відомою фразою «ДО ОСТАННЬОГО УКРАЇНЦЯ», до якої за будь-якої нагоди апелюють російські ЗМІ. Її приписують Володимиру Зеленському: нібито він заявив, що ми будемо «битися до останнього українця». Проте йому ці слова насправді не належать. Це лише маніпуляція з боку рф.

У чому маніпуляція?

Насправді Володимир Зеленський використовував конструкцію “битися до останнього” — маючи на увазі “до останнього міста”. Окрім цього, в ролику з нагоди Дня Української Державності за липень 2022 року, Зеленський казав, що “ми не зупинимося, допоки не звільнимо останній метр української землі”, маючи на увазі боротьбу за державність.

Звернення Володимира Зеленського / скриншот

Ким насправді знято відео?

Як пише російське агентство NewsFront, відео знімали саме українці, аби відобразити головну «ідею» мобілізації в Україні. Створення ролика  приписують українському виробництву з прив’язкою до контексту нового закону про мобілізацію.

Окрім цієї тези, в статті немає жодних посилань на першоджерело відео, не вказано творців, назви компанії виробництва.

Скориставшись сервісом Goggle Lens, за скриншотом відео ми знайшли декілька сайтів і ютубканалів, котрі також розмістили відео у себе на сторінках. Проте і там не було вказано, кому належить його створення 

Скриншот пошуку / Goggle Lens / Колаж Бахмут IN.UA

Як стверджує російський медіапортал Дзен.Царьград, відео було знято в росії задля пропаганди, націленої проти чинної української влади, яка створює нові закони про мобілізацію. Уривок зі статті («Такой ролик было бы полезно показать украинской аудитории») вказує на те, що його було виготовлено не в Україн.і

Висновок: цей ролик — чергове творіння так званого “мосфільму”. Назва цього російського кіноконцерну вже стала загальним іменником для агітаційних відео, які зняті для підриву морального стану українців. Росіяни витрачають мільйони доларів на створення антиукраїнської інформаційної кампанії, випускаючи її у найбільш вразливі для нашої нації моменти.

Приклад цього ролику: він направлений на дестабілізацію суспільства, що наполошене новим Законом про мобілізацію, який вступає в дію з 18 травня. Цим відео російські пропагандисти намагаються показати, що закони в Україні не діють, а на лінію фронту відправляють всіх.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

Лідія Гук Гук Лідія 15:30, 15 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах. 

Однак, це неправда. Фото, яке розповсюджують для “підтвердження” новини, зазнало редагування. Чому це брехня та як виявити фотофейк — розповідаємо на Бахмут IN.UA.

Фейк про банкомат

Проросійські акаунти в соцмережах поширюють фото нібито українського “банкомату”, який показує обмеження при отриманні готівки для чоловіків призовного віку, та рекомендує оновити дані в ТЦК і СП для зняття ліміту.

Фейкова новина про фінансові обмеження / скриншот

Перше, що свідчить, що це фейк — підпис до світлини, який на різних каналах майже не змінюється. Відтак і помилка, яку допустили автори, залишається тою ж. Адже на фото зображений не банкомат, а термінал ПриватБанку. Він навіть не має відсіку для видачі готівки — тільки для прийому банкнот.

Як виявити фейк

Для уникнення дефіциту готівки, з початком повномасштабного вторгнення в Україні діють обмеження на зняття коштів для всіх людей, незалежно від віку та статі. Частіше за все, це 20 тисяч гривень на добу або на одну фінансову операцію. Але не існує жодного фінансового ліміту лише для чоловіків призовного віку. 

Якщо уважно роздивитись підпис, то можна побачити різний розмір шрифту та інтервали між рядками. Це свідчить про те, що речення “для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП” було дописано у фоторедакторі.

Фейкова новина про фінансові обмеження  / скриншот

Інструмент для перевірки зображення на справжність FotoForensics також вказав на фейковість фото: у цьому випадку весь текст на фото повинен мати однакову яскравість зернистості, в той час, як підпис є світлішим за інші елементи. Звідси зрозуміло, що не тільки одне речення про оновлення даних у ТЦК та СП було дописано, але й зміст екрана термінала було вирізано з іншого зображення.

Результат перевірки зображення FotoForensics / скриншот

Раніше ми розповідали про інший фейк, що поширювали проросійські канали на тему оновлення даних в ТЦК та СП: нібито ТЦК у Києві дарує самокат за оновлення даних. Такі “вкиди” в інфопростір спрямовані на дискредитацію процесу мобілізації в Україні та підживлення паніки серед українських чоловіків та їх близьких.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського […]

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах.  […]

15:30, 15.05.2024 Гук Лідія

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, […]

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти […]

Фейки

Маніпуляція: “фінський журналіст” розповідає про вбивство ЗСУ мирного населення в Авдіївці

Днями росмедіа поширювали відео нібито фінського медійника кості хейсканена, де він заявляє, що українська армія знищила Авдіївку зброєю НАТО, та висловлює підтримку населенню міста. Однак, […]

18:00, 07.05.2024 Гук Лідія