Росіяни поширюють фейкове відео, де бійці ЗСУ застрелили побратима

Семаковська Тетяна 14:31, 1 Червня 2023

3020067 yakoyu zbroeyu ukrayintsi mozhut zahistiti sebe ta sviy dim novini kompaniy f954eДнями на просторах пропагандистських каналів з’явилося відео, на якому начебто бійці ЗСУ самі через необережність вбили одного з побратимів. Таким чином російська пропаганда показує, мовляв, українська армія настільки ненавчена, немає налагодженості спільних дій, що в результаті отримує втрати в особовому складі.

Редакція «Бахмут. IN.UA» дізналася , чи має поширене відео фейкові ознаки, й що подібними роликами намагається продемонструвати росія, якщо воно штучне. Ми розглянули це відео із двох різних точок зору. За першою ставимо під сумнів саме відео та його зйомку. За другою, не виключаємо можливості, що відео оригінальне, а не змонтоване. 

Фейкове відео (ймовірні ознаки монтажу)

Screenshot 736 8ecc9

Чоловіки на фото в формі ЗСУ. Фото скріншот з відео

Пропагандистський канал опублікував відео, де начебто троє бійців ЗСУ йдуть на штурм ворога. Штурмові дії відбуваються в багатоповерхівці. В описі до відео росіяни дали наступні слова:

«В Артемовске (Бахмут) была найдена камера Гоу Про на которой видно как хохлы случайно прибаранели хохла. Это конечно была реально случайность, но кадры огонь», — підписали пропагандисти відео.

Ні дата, ні точка проведення зйомки невідомі, бо окупанти не вказують такі дані. Дії відбуваються у під’їзді типової багатоповерхівки.

Попри те, відео, опубліковане пропагандистами має 5 дивних фактів, які доводять, що ролик має фейкові ознаки, можливо воно змонтоване навмисно:

Screenshot 735 8aa6b

Чоловіки на відео. Фото: скріншот з відео

  1. Чоловіки вдягнуті у форму ЗСУ поводять себе незлагоджено, поки один кричить команди, йому ніхто не відповідає ні жестами, ні словами. На початку відео лунає фраза “За нами на право, працюй, давай». Однак, команда направо лунає, але звук пострілів не співпадає з нібито вистрілами, складається враження, що звук просто записаний поверх оригінального відео;
  2. Зброя, яку тримають чоловіки надто легка, вони розмахують нею наче іграшковою, ще один дивний факт, в одного з чоловіків гвинтівка перемотана скотчем. Навіщо зброю перемотувати скотчем? Невідомо, але ймовірно, герої відео хочуть приховати щось. 
  3. Окупанти стверджують, що українські воїни самі вбили свого побратима пострілом з гвинтівки
  4. На відео, коли лунають постріли рука чоловіка, ймовірніше за все, камера в нього прикріплена на шоломі, практично не змінює позицію, тобто не рухається.
  5. Зверніть увагу, що впали двоє чоловіків, а не один, хоча в описі пропагандистів сказано, що саме одного підстрелили.

https://www.youtube.com/shorts/GJRVDhoJtDQ

Ось, наприклад,  на цьому відео оборонці Бахмута зі зброєю вступили в бій. При пострілах зі зброї їхні руки рухаються, на відміну від героїв відео. 

Ми звернулися за експертним коментарем до військового, який переглянув це відео з погляду, навіть, якщо воно було б реальним, й чоловіки на ньому справді воїни ЗСУ. На його думку, двох солдатів, які йшли першими застрілили особи, які були зверху, але аж ніяк не побратим знизу, як запевняють окупанти.

«Знизу третій не стріляв. Їх обох одною чергою зверху (ред. вбили або поранили). А хто зверху був невідомо. Але так, як наші стріляли, то точно по оркам. Й черга по ним була із Калаша. Звук інший. Наші працювали одиночними», — вважає військовий.

Відео опубліковане пропагандистами, може бути частково правдивим, на ньому, й справді можуть бути зафіксовані поранення двох українських солдатів окупантами. Втім, цей ролик абсолютно не відповідає опису, бо немає жодного логічного підтвердження того, що чоловіки, яких відносять до лав ЗСУ, на відео поранили один одного. Чутно чіткий постріл зверху, після якого двоє людей падають на землю.

Screenshot 739 e0863

Навіть самі росіяни в коментарях до відео бачать, що постріл, після якого чоловіки впали був зверху, а не знизу. Фото: скріншот з відео

Для чого росія поширює фейкове відео, де ЗСУ вбивають побратимів?

Вже раніше росія поширювала наратив, мовляв, в української армії немає злагодженості, ЗСУ й командири не співпрацюють між собою й не знають, що коїться. Через відсутність досвіду та співпраці між собою гинуть люди, так запевняють пропагандисти, як приклад вони наводили саме Бахмут. 

Такі ролики, де українські солдати, мовляв, вбивають своїх тішать росіян, які вбачають в ЗСУ безпорадного ворога. Але й нагадують їм про власні проблеми в армії, які намагаються приховати в МО рф. Втім, це вже не вперше у пропагандистських роликах відбувається так зване явище як «криве дзеркало», коли окупанти транслюють власні проблеми на інших.

Трагічна випадковість 

Що у висновку? Ми не можемо достеменно встановити, що відбувалося тільки за рахунок цього відео. Однак, ми звернулися за ще одним коментарем до іншого військового. 

За його припущенням, є ймовірність, що саме хлопець, який саме знімав, зробив постріл з підствольного гранатомету, граната влучила у сходи і поранила і його і товариша, який рухався попереду. Такі випадковості не підтверджують безпорадності українських військових на нашу думку, а підкреслюють ту небезпеку, якій вони себе піддають, захищаючі Україну від окупантів.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 16:31, 16 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського авторства. У відео йдеться  про те, як ТЦК в Україні готові відправляти на фронт усіх підряд: пенсіонерів з інвалідністю та жінок.

Чому відео не належить українському виробництву — пояснює  редакція Бахмут.IN.UA.

Фільм-агітація про “останнього українця”

Російське інформаційне агентство NewsFront опублікувало на своєму офіційному сайті новину про нібито знятий українцями соціальний  ролик, що відображає реалії населення України. При цьому карикатурно зображено і представників ТЦК, і сам український народ, підкресливши, що Президент Володимир Зеленський наказує громадянам воювати «до останнього українця»

Російський портал Дзен.Царьград теж розмістив статтю з приводу поширення ролика, якому дав найменування «пародійний».

Про що йдеться в ролику?

На початку в кадрі з’являється чоловік у військовій формі, котрий обіймає родину та запевняє, що все буде добре. Усе це відбувається нібито біля будівлі Територіального центру комплектування. Протягом відео чоловік розмовляє українською мовою, а відео супроводжується російськими субтитрами. 

Далі у кадрі демонструють, що це родина працівника ТЦК, котрий відправляє на фронт двох непридатних для служби пенсіонерів, молоду жінку та підлітка.

Скриншоти фрагментів відео / Колаж Бахмут IN.UA

У кінці відео зображено кадр із відомою фразою «ДО ОСТАННЬОГО УКРАЇНЦЯ», до якої за будь-якої нагоди апелюють російські ЗМІ. Її приписують Володимиру Зеленському: нібито він заявив, що ми будемо «битися до останнього українця». Проте йому ці слова насправді не належать. Це лише маніпуляція з боку рф.

У чому маніпуляція?

Насправді Володимир Зеленський використовував конструкцію “битися до останнього” — маючи на увазі “до останнього міста”. Окрім цього, в ролику з нагоди Дня Української Державності за липень 2022 року, Зеленський казав, що “ми не зупинимося, допоки не звільнимо останній метр української землі”, маючи на увазі боротьбу за державність.

Звернення Володимира Зеленського / скриншот

Ким насправді знято відео?

Як пише російське агентство NewsFront, відео знімали саме українці, аби відобразити головну «ідею» мобілізації в Україні. Створення ролика  приписують українському виробництву з прив’язкою до контексту нового закону про мобілізацію.

Окрім цієї тези, в статті немає жодних посилань на першоджерело відео, не вказано творців, назви компанії виробництва.

Скориставшись сервісом Goggle Lens, за скриншотом відео ми знайшли декілька сайтів і ютубканалів, котрі також розмістили відео у себе на сторінках. Проте і там не було вказано, кому належить його створення 

Скриншот пошуку / Goggle Lens / Колаж Бахмут IN.UA

Як стверджує російський медіапортал Дзен.Царьград, відео було знято в росії задля пропаганди, націленої проти чинної української влади, яка створює нові закони про мобілізацію. Уривок зі статті («Такой ролик было бы полезно показать украинской аудитории») вказує на те, що його було виготовлено не в Україн.і

Висновок: цей ролик — чергове творіння так званого “мосфільму”. Назва цього російського кіноконцерну вже стала загальним іменником для агітаційних відео, які зняті для підриву морального стану українців. Росіяни витрачають мільйони доларів на створення антиукраїнської інформаційної кампанії, випускаючи її у найбільш вразливі для нашої нації моменти.

Приклад цього ролику: він направлений на дестабілізацію суспільства, що наполошене новим Законом про мобілізацію, який вступає в дію з 18 травня. Цим відео російські пропагандисти намагаються показати, що закони в Україні не діють, а на лінію фронту відправляють всіх.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

Лідія Гук Гук Лідія 15:30, 15 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах. 

Однак, це неправда. Фото, яке розповсюджують для “підтвердження” новини, зазнало редагування. Чому це брехня та як виявити фотофейк — розповідаємо на Бахмут IN.UA.

Фейк про банкомат

Проросійські акаунти в соцмережах поширюють фото нібито українського “банкомату”, який показує обмеження при отриманні готівки для чоловіків призовного віку, та рекомендує оновити дані в ТЦК і СП для зняття ліміту.

Фейкова новина про фінансові обмеження / скриншот

Перше, що свідчить, що це фейк — підпис до світлини, який на різних каналах майже не змінюється. Відтак і помилка, яку допустили автори, залишається тою ж. Адже на фото зображений не банкомат, а термінал ПриватБанку. Він навіть не має відсіку для видачі готівки — тільки для прийому банкнот.

Як виявити фейк

Для уникнення дефіциту готівки, з початком повномасштабного вторгнення в Україні діють обмеження на зняття коштів для всіх людей, незалежно від віку та статі. Частіше за все, це 20 тисяч гривень на добу або на одну фінансову операцію. Але не існує жодного фінансового ліміту лише для чоловіків призовного віку. 

Якщо уважно роздивитись підпис, то можна побачити різний розмір шрифту та інтервали між рядками. Це свідчить про те, що речення “для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП” було дописано у фоторедакторі.

Фейкова новина про фінансові обмеження  / скриншот

Інструмент для перевірки зображення на справжність FotoForensics також вказав на фейковість фото: у цьому випадку весь текст на фото повинен мати однакову яскравість зернистості, в той час, як підпис є світлішим за інші елементи. Звідси зрозуміло, що не тільки одне речення про оновлення даних у ТЦК та СП було дописано, але й зміст екрана термінала було вирізано з іншого зображення.

Результат перевірки зображення FotoForensics / скриншот

Раніше ми розповідали про інший фейк, що поширювали проросійські канали на тему оновлення даних в ТЦК та СП: нібито ТЦК у Києві дарує самокат за оновлення даних. Такі “вкиди” в інфопростір спрямовані на дискредитацію процесу мобілізації в Україні та підживлення паніки серед українських чоловіків та їх близьких.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського […]

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах.  […]

15:30, 15.05.2024 Гук Лідія

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, […]

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти […]

Фейки

Маніпуляція: “фінський журналіст” розповідає про вбивство ЗСУ мирного населення в Авдіївці

Днями росмедіа поширювали відео нібито фінського медійника кості хейсканена, де він заявляє, що українська армія знищила Авдіївку зброєю НАТО, та висловлює підтримку населенню міста. Однак, […]

18:00, 07.05.2024 Гук Лідія